Menu:

Najnowsze wpisy premium

 • Reklama mSavera

  mSaver już od dłuższego czasu podbija serca klientów mbank dzięki oprocnetowaniu 9%.

 • Gdańsk miastem aktywnego wypoczynku

  Gdańsk to duża metropolia, w któej żyje i pracuje mnóstwo ludzi. To ponadto, raj dla turystów, szczególne miejsce w którym można wypocząć.

 • Sopot - miasto turystów

  Sopot - miasto zabytkowe, noclegowe. Wszystko dla turystów, mnóstwo atrakcji i apartamenty Sopot

 • Redmine - czyli jak zarządzać?

  Powodzenie danego projektu zależy od wielu czynników, których iloczynem jest sukces. Dowiedz się więcej na ten temat!

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »

Zasady Sudoku

Należy wypełnić diagram w taki sposób, aby w każdym poziomym wierszu, w każdej pionowej kolumnie i w każdym dziewięciopolowym kwadracie 3x3 znalazły się cyfry od 1 do 9. Cyfry w kwadracie oraz kolumnie i wierszu nie mogą się powtarzać.

W przeciwieństwie do innych łamigłówek sudoku nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, dzięki czemu wydaje się banalna. W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu nie jest możliwe.

Do diagramu cyfry wpisywać należy jedynie w miejsca, gdzie cyfra na pewno powinna się znajdować. Niepewne miejsca można tylko zanotować lub zaznaczyć, by uniknąć kreślenia i poprawek.

Podstawowe metody rozwiązywania Sudoku:

Metoda 1

Polega na znajdowaniu miejca, gdzie w obrębie małego kwadratu 3x3 pasuje dana cyfra na zasadzie eliminacji rzędów i kolumn, w których ta cyfra znajduje się w innych kwadratach.

Diagram 1 - cyfrę 4 wpisać można tylko w jedno pole środkowego dolnego kwadratu (oba pozostałe rzędy są już zajęte).

Diagram 2 - bardziej skomplikowany przypadek, znalezienie miejca dla cyfry 3. Cyfra 3 pasuje w dwa miejsca w środkowym dolnym kwadracie. Pozwala to na wyeliminowanie tego rzędu (cyfra 3 musi znaleźć się w tym rzędzie, niezależnie czy na polu po lewej czy po prawej), a w konsekwencji czego w prawym dolnym kwadracie dwa rzędy są zajęte. Jedną kolumnę zajmuje wpisana już cyfra 3 więc pozostaje jedyne pole gdzie można wpisać cyfrę 3.

Diagram 1
Diagram 1
Diagram 2
Diagram 2

Metoda 2

Polega na dopełnianiu rzędu, kolumny lub kwadratu 3x3 cyframi od 1 do 9.

Diagram 3 - w dolnym rzędzie brakuje już tylko dwóch cyfr, Łatwo sprawdzić że są to 1 i 7. Do drugiego pustego pola od lewej pasuje tylko cyfra 1, ponieważ w tej kolumnie już znajduje się cyfra 7. Cyfra 7 natomiast powinna się znaleźć w pierwszym pustym polu po lewej.

Diagram 4 - w pewnym momencie można dopełnić cały kwadrat, dla przykładu lewy dolny. Cyfra 2 pasuje tylko do środkowej kolumny, cyfra 6 tylko do środkowego rzędu. Do tego gdzie umiejscowić cyfrę 9 można w tym przypadku dojść na dwa sposoby:

 • bo jest to ostatnia cyfra jaka pozostała do wpisania w tym kwadracie
 • bo nie można tam wpisać ani cyfry 2 ani cyfry 6
Diagram 3
Diagram 3
Diagram 4
Diagram 4

Metoda 3

Jest to metoda wymagająca "bazgrania" po diagramie. Polega ona na stawianiu w odpowiednim miejscu kratki kropek-podpowiedzi. Kropki stawia się tak, by jasno określić cyfrę - patrz Diagram 5.

Diagram 5
Diagram 5

Diagram 6 - rozwiązując Sudoku często spotykamy się z sytuacją, kiedy w kwadracie 3x3 dana cyfra może znaleźć się dokładnie w dwóch miejscach. Zaznaczamy wtedy oba te miejsca kropką, postawioną w odpowiednim punkcie kratki.

Diagram 7 i 8 - kiedy później, w trakcie rozwiązywania, jedno z tych miejsc zostanie zapełnione jakąś cyfrą inną niż wskazuje kropka, to w drugie miejsce można automatycznie wpisać cyfrę wskazaną przez kropkę.

Diagram 6
Diagram 6
Diagram 7
Diagram 7
Diagram 8
Diagram 8

Źródło: Wikipedia

© 2006 by e-biznes